fbpx

Witamy na stronie Asteroid Day Polska

Globalny ruch, który pomaga chronić Ziemię przed planetoidami

Do następnego Dnia Planetoid, 30 czerwca 2017 pozostało tylko:

-505dni -17godzin -52minut -52sekund
Ponad milion planetoid może potencjalnie zagrozić Ziemi, z czego dotychczas odkryliśmy
dopiero około 1%. Deklaracja 100X wzywa do zwiększenia wykrywalności do 100.000
obiektów rocznie (czyli 100× więcej niż obecnie) w ciągu najbliższych 10 lat. „Im więcej
wiemy o zderzeniach planetoid z innymi obiektami, tym bardziej oczywisty staje się fakt, że
rasa ludzka egzystuje na beczce prochu” zauważył Brain May. „Poprzez Dzień Planetoid i
Deklarację 100X społeczeństwo uświadamia sobie słabość Ziemi oraz zdaje sobie coraz
lepiej sprawę z tego, że planetoidy uderzają w nią regularnie. Dzień Planetoid może stać się
społecznym głosem wsparcia idei powiększania naszej wiedzy o możliwych zderzeniach i
sposobach obrony przed nimi.”
„Wczesne ostrzeganie jest podstawowym składnikiem obrony planety” powiedział Rusty Schweickart,
astronauta Apollo 9, założyciel Association of Space Explorers (ASE) i
przewodniczący panelu ekspertów Asteroid Day. „Czas jest tu kluczowy. Przy obecnym
tempie wykrywania ok. tysiąca 20 metrowych obiektów NEO rocznie, odkrycie miliona
obiektów, które mogą zagrozić Ziemi zajmie nam 1000 lat. To długo – ale nawet wówczas
odkrylibyśmy zaledwie ok. 10% ciał wielkości obiektu czelabińskiego, czyli takich, które mogą
stanowić zagrożenie.”
Powołanie ruchu Asteroid Day odbyło się podczas konferencji prasowej prowadzonej
równolegle w Londynie i San Francisco w dniu 3 grudnia 2014 r. Asteroid Day w Londynie
reprezentowali Richters, May i Rees, a w San Francisco – Schweichart, Lu i Tom Jones,
przewodniczący Association of Space Explorers (ASE). Lord Martin Rees odczytał
Deklarację 100X. Liczba sygnatariuszy szybko powiększyła się obejmując setki cenionych
naukowców, fizyków, astronautów i noblistów z 30 krajów, a także artystów i liderów biznesu.
Wśród nich znaleźli się m.in.: Anousheh Ansari, Stewart Brand, Brian Cox, Richard Dawkins,
Alan Eustace, Peter Gabriel, Steve Jurvetson, Jane Luu, Dr. Brian May, Greg McAdoo, Peter
Norvig, Helen Sharman, Jill Tarter, Kip Thorne oraz 38 astronautów i kosmonautów.
Do dzisiaj Deklarację 100X podpisało ponad 22.000 osób.
Pełną listę wybitnych sygnatariuszy znajdziesz na stronie:
http://www.asteroidday.org/signatories-list
W lutym roku 2014, dr Brian May, astrofizyk i znany gitarzysta zespołu rockowego QUEEN rozpoczął współpracę z Grigorijem Richtersem, reżyserem nowego filmu pt. „51° North”, opowiadającego o fikcyjnej historii uderzenia planetoidy w Londyn i związanych z tym reakcjach społecznych. May skomponował muzykę do tego filmu i zasugerował Richterowi, aby ten zorganizował przedpremierę podczas festiwalu Starmus – imprezy organizowanej przez dra Garika Israeliana, w której biorą udział znakomici astrofizycy, naukowcy i artyści na czele ze Stephenem Hawkingsem, Richardem Dawkinsem oraz Rickim Wakemanem. W efekcie rozpoczęła się dyskusja, która dała początek wydarzeniu Asteroid Day 2015.
Celem upewnienia się, iż kiełkująca idea ruchu ma międzynarodowe poparcie, May wprowadził Richtersa do Fundacji B612, amerykańskiej organizacji non-profit stworzonej po to, by chronić świat przed niebezpiecznymi planetoidami przez wczesne ich wykrywanie. Współzałożyciele B612 – astronauta Apollo 9 Rusty Schweickart i trzykrotny astronauta dr Ed Lu wraz z Danicą Remy, Dyrektorem Operacyjnym wnieśli do Asteroid Day sieć specjalistów od obrony planety oraz swoje międzynarodowe kontakty.
Czterema oficjalnymi współzałożycielami Asteroid Day są: Dr Brian May, Danica Remy (COO w B612), Grigorij Richters i Rusty Schweickart.
Założyciele Asteroid Day, wraz z dr. Ed Lu, astronautą Tomem Jonesem i dr. Markiem Bosloughem – poważanym badaczem planetoid – zredagowali Deklarację 100X.
Pierwszymi sygnatariuszami Deklaracji 100X zostali międzynarodowi liderzy, jak lord Martin Rees, Królewski Astronom na dworze Elżbiety II, artysta muzyk Peter Gabriel i inni eksperci obrony planety.
Następnie współzałożyciele zaprosili do poparcia Deklaracji 100X ponad 100 astronautów, noblistów, artystów i liderów biznesu z całego świata. Publiczne ogłoszenie Deklaracji 100X i proklamowanie dnia 30 czerwca Dniem Planetoid dało impuls do powstania oddolnego ruchu z dziesiątkami tysięcy zwolenników na całym globie.
Dzień Planetoid odbywa się corocznie w dniu 30 czerwca. Przybiera formę globalnej kampanii uświadamiającej, podczas której ludzie na całym świecie zbierają się aby się uczyć o planetoidach, ryzyku zderzenia i o tym co my możemy zrobić, by chronić naszą planetę, rodziny, społeczności i przyszłe pokolenia przed zagrożeniami ze strony planetoid. Dzień Planetoid jest obchodzony w rocznicę największej kolizji z obiektem kosmicznym w najnowszej historii świata, tj. uderzenia planetoidy w roku 1908 w niezamieszkały obszar na Syberii. Obiekt tunguski był stosunkowo małą planetoidą o średnicy ok. 40 metrów (wielkości średniego biurowca), która jednak dokonała zniszczeń na obszarze o wielości dużej metropolii. Podczas Dnia Planetoid organizowane są małe i duże imprezy – od wykładów i innych wydarzeń edukacyjnych po koncerty i imprezy masowe. Wszystko to by podnosić świadomość społeczną dotyczącą potrzeby większej wykrywalności i dokładniejszego śledzenia ruchu planetoid.
Wzywająca do tego przedsięwzięcia Deklaracja 100X* została podpisana zarówno przez setki astronautów, naukowców, artystów i liderów biznesu jaki i tysiące zwykłych mieszkańców Ziemi. Wykorzystanie istniejących i nowych technologii do wykrywania i śledzenia planetoid oraz demonstrowanie możliwości odchylania ich toru ruchu by zapobiegać przyszłym zderzeniom może stanowić największe osiągnięcie ludzkości. Wydarzenia Dnia Planetoid mogą przyczynić się w przyszłości do ocalenia życia na Ziemi dzięki temu, że nagłaśniają wysiłki, które są obecnie czynione. Podczas Dnia Planetoid mówimy o kobietach i mężczyznach, którzy poświęcają swoje życie nauce i technologii, czyniącej możliwą obronę naszej planety.
Możesz w tym pomóc organizując z tej okazji jakieś wydarzenie oraz podpisując Deklarację 100X. Ciągle się uczymy nowych rzeczy o ewolucji Układu Słonecznego i roli planetoid w przestrzeni i historii Ziemi. Regularnie doświadczamy zderzeń z małymi obiektami. Wg NASA dotychczasowy ogólnoświatowy wysiłek doprowadził do wykrycia 95% planetoid, które mogłyby zakończyć życie na Ziemi – o jednym takim zderzeniu z przeszłości wiemy. Opierając się na wiedzy o obiektach bliskich Ziemi (NEO) i historii zderzeń naukowcy przewidują, że Ziemia doświadczy pewnego dnia kolejnego zderzenia o katastrofalnych skutkach – nie wiedzą tylko kiedy. Naszym celem jest podnoszenie świadomości o badaniach planetoid i planach obrony planety.

 

*Deklaracja 100X: 100X to cel, do którego dążymy. Obecne projekty skupione na poszukiwaniu planetoid znajdują rocznie ok. 1500 obiektów, które zbliżają się niebezpiecznie do Ziemi. Przy dzisiejszych możliwościach to raczej nieprawdopodobne, byśmy mogli zaobserwować 100 razy więcej.
Tomasz Kluwak

Regionalny koordynator Asteroid Day w Polsce

Nazywam się Tomasz Kluwak. Z wykształcenia jestem mgr inż. informatyki, doradcą podatkowym a z zamiłowania od najmłodszych lat astronomem amatorem. Od kilku lat obserwuję planetoidy w
przydomowym obserwatorium w Lusówku pod Poznaniem. Od 2017 jestem koordynatorem Asteroid Day w Polsce.

 

Polska ma ogromny dorobek w badaniu planetoid. Podczas Dnia Planetoid ludzie nauki i amatorzy będą nam o nich opowiadać, pozwolą zajrzeć w głąb kosmosu przez swoje teleskopy i zaproszą
do wspólnych obserwacji, a poprzez zabawę przybliżą tematykę także najmłodszym. Będziemy łączyć się z uczestnikami Asteroid Day w innych krajach, by zademonstrować jedność wobec
wspólnego dla całej ludzkości zagrożenia.

Asteroid Day wspierają setki wybitnych naukowców, astronautów, liderów biznesu, artystów, laureatów Nagrody Nobla a także setki tysięcy mieszkańców Ziemi.

Zobacz Sygnatariuszy Asteroid Day

©2018 Asteroid Day, All rights reserved

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?

Create Account